آموزش تصویری ایجاد اسلاید سوالی Drag and Drop در اسلاید سوالیFreeform

آموزش تصویری ایجاد اسلاید سوالی  Drag and Drop در اسلاید سوالی Freeform

کاربرد Drag and Drop در اسلاید های سوالی Freeform چیست؟

با com01 همرا باشید….

کاربرد کلی اسلاید های    Freeform    👇👇

👈انتخاب چند شیء از بین اشیاء مختلف.👉

👈ایجاد سوالات توسط تصاویر که برای ساخت بازی این نوع سوالات از سایر انواع سوالات بهتر و تعاملی تر است.👉

Drag and Drop: کاربر جواب را که یک شیء هست  به داخل ایتم مورد نظر درگ میکند.

 تنظیمات ظاهری اسلاید ها را در اسلاید سوالی True / False به صورت کامل توضیح دادیم که از اینجا می تونید ببینید.

همراه با هر اسلاید سوالی حداقل ۲ و حداکثر ۳ لایه ایجاد می شود که تنظیمات آنها را هم توضیح دادیم و از اینجا می تونید ببینید.

برای ایجاد کلیه اسلاید های سوالی از طریق گزینه New Slide و تب Quizzing نوع اسلاید سوالی دلخواه خود را انتخاب و طبق آموزش هایی که در سایت برای انواع اسلاید های سوالی گذاشتیم ، اسلاید خود را ایجاد می کنیم و تنظیمات دلخواه خودمان را به آن اعمال می کنیم.

com01 سعی دارد تا کلیه ی انواع اسلاید های سوالی در نرم افزار تولید محتوای استوری لاین را با تمام زیر شاخه های آنها به صورت جزء به جزء و یک به یک توضیح کامل دهد.👉🏾😀

آموزش تصویری ایجاد اسلاید سوالی    Drag and Drop     کاری از com01 👇👇

 ۱- ایجاد اسلاید سوالی جدید از طریق زبانه ی New Slide و تب Quizzing و سربرگFreeform و سپس انتخاب اسلاید سوالی Drag and Drop

مطابق تصاویر زیر 👇

 
Drag and Drop
com01.ir
Drag and Drop
com01.ir
open image

 ۲- زمانی که اسلاید سوالی ایجاد می شود دو تب به نام های form view و slide view در گوشه ی بالا سمت راست ایجاد می شود. روی گزینه form view کلیک کرده تا بخش جواب ها و تنظیمات آنها را ببینیم.

در این بخش باید ستون سمت چپ را با ستون سمت راست مرتبط کنیم و گزینه ی مربوط به جواب آیتم یا آیتم های ستون سمت چپ را از ستون سمت راست انتخاب کنیم مانند تصاویر پایین.

ستون سمت چپ حاوی آیتم هایی برای درگ کردن (Drag Items ) و ستون سمت راست شامل آیتم های هدف برای درگ کردن است (Drag Target ).

👈همراه با هر اسلاید سوالی حداقل ۲ لایه و حداکثر ۳ لایه ایجاد می شود که ایجاد لایه ی سوم بستگی به مقدار گزینه Attempts دارد که اگر ۱ باشد دو لایه و اگر ۲ یا بیشتر باشد ۳ لایه ایجاد می شود.👉

 نام لایه های ایجاد شده: Correct ، Incorrect و Try again است.

Drag and Drop
com01.ir
open image

توجه  آیتم های موجود در سمت چپ اشکال و تصاویری هست که ما در این مثال ترسیم کرده ایم. برای هر مثال و سوال این اشکال بنا به طراحی شما متفاوت است.

Drag and Drop
com01.ir
open image

توجه  آیتم های موجود در سمت راست  اشکال و تصاویری هست که ما در این مثال ترسیم کرده ایم. برای هر مثال و سوال این اشکال بنا به طراحی شما متفاوت است.

Drag and Drop
com01.ir
open image

انتخاب جواب درست آیتم ستون سمت چپ از  آیتم های سمت راست. در مثال ما بیضی باید روی مستطیلی به نام جای خالی کشیده شود. این اسامی و اشکال بنا به کاربرد شما و طراحی شما متفاوت است.

Drag and Drop
com01.ir
open image

در تصویر ذیل با کلیک روی گزینه ی Drag and Drop option میتوانیم تنظیمات مربوط به عمل درگ و دراپ را بنا به نیاز خودمان انجام دهیم.

گزینه های این کادر به شرح ذیل می باشد:

  • Return item to start point if dropped outside

با زدن تیک  این گزینه آیتم انتخابی را می توانیم  بعد از کشیدن مجدد به نقطه ی اولیه ی خودش بکشیم نه بالاتر و نه پایین تر ، اما اگر تیک این گزینه را نزنیم، اشکال را هر جا بکشیم در همان مکان قرار می گیرند.

زمانی که تیک این گزینه را بزنیم کادر کشویی ذیل این گزینه فعال می شود و حاوی دو گزینه است: 1- انتخاب هر یک از اشیاء به عنوان جواب 2- فقط انتخاب گزینه ی درست به عنوان جواب ( در این حالت اگر آیتم اشتباه را به مکان مورد نظر بکشیم به مکان اولیه ی خودش به صورت پیش فرض بر می گردد.)

  • Reveal drag items one at a item

اگر تیک این گزینه را بزنیم میتوانیم از قسمت چند نقطه ی رو به روی آن،  آیتم ها را مخفی کنیم، یا مشخص کنیم کدام آیتم آخر نمایش داده شود، معنی مخفی کردن آیتم ها یعنی: کلیه ی گزینه های ستون سمت چپ مخفی می شوند و فقط یک مورد آشکار است و با درگ کردن آن مورد بعدی آشکار می شود و با درگ کردن این مورد ، مورد دیگری آشکار می شود و الی آخر.

  • Snap dropped items to drop target

با زدن تیک این گزینه از لیست کشویی که در ذیل آن قرار گرفته است می توانیم مشخص کنیم که آیتم مربوطه ی ما در کجای مکان در نظر گرفته شده قرار بگیرد: بالا، وسط، پایین، هر جایی و…

  • Allow only one item in each drop target

اگر تیک این گزینه را نزنیم تمام اشکال می توانند در مکان مربوط به جواب قرار بگیرند بدون آنکه به مکان اولیه ی خودشان برگردند ( یک جور بی نظمی میشه البته، هر چند هر گزینه ای کاربردهای خودش رو داره) ، یعنی اشکال روی یکدیگر  قرار می گیرند.

Drag and Drop
com01.ir
open image

در فیلم ذیل می توانید کاربردهای گزینه های مختلف کادر Drag & Drop Option را به طور خلاصه مشاهده کنید.

 

 حجم فایل: 8.37 مگابایت

۳- زمانی که جواب ها را وارد کردیم و مقدار Attempts را مشخص کردیم روی تب Slide view کلیک می کنیم تا بتوانیم تنظیمات ظاهری اسلاید سوالی را انجام دهیم همچنین لایه های ایجاد شده را در گوشه ی پایین سمت راست مشاهده می کنیم.

ادامه دارد….

مطالب مرتبط 
آزمون سازی و انواع آزمون در نرم افزار تولید محتوای استوری لاین
ایجاد اسلاید سوالی در نرم افزار Storyline . قسمت سوم…. Freeform
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *