مقاله مروری-نحوه ی نگارش

نحوه ی نگارش مقاله ی مروری

با com01 همراه باشید…🙂🌷👇

مخاطب گرامی : تمامی محتوای موجود در این وب سایت از طریق ترجمه مقالات علمی ، رجوع به وب سایت های اصلی ، پژوهش ، نظرات و درخواست های کاربران گرامی هم چنین تجربه مدیران وب سایت برنامه ریزی و تولید شده است . در صورت استفاده از محتوای موجود در این وب سایت حتما نام منبع یا :

www.com01.ir را قید نمائید . فضای اینترنت در کشور ایران لبالب پر است از  محتواهای کپی شده ، بیایید ما آغازگر عصری جدید باشیم که در آن حقوق مادی و معنوی تولید کننده اثر محفوظ است . یادمان باشد شاید با یک خط کپی کردن و یا یک قطعه ویدئو کارمان راه بیفتد اما حق الناسی که بر گردنمان سنگینی می کند را مد نظر داشته باشیم…

 

مقاله ی مروری، بررسی مقالات در مورد موضوع پژوهش در یک بازه ی زمانی خاص هست مثلا از سال 2000 تا 2020 و …. هر مقاله و کار تحقیقی با یک سوال در ذهن مخاطب شروع می شود، سپس محقق به دنبال این هست که آیا کسی قبلا به این سوال پاسخ داده است یا خیر؟ و اگر کسی پاسخی برای این سوال داده است باید در تحقیق فعلی محقق این پاسخ ها به همراه سال مربوطه و اینکه چه کسی این تحقیقات را انجام داده گنجانده شود.

یک مقاله مروری شامل موارد زیر می باشد:

*عنوان.

*مقدمه.

*روش شناسی تحقیق ( شیوه ی پیدا کردن مقالات).

*یافته ها یا نتایج.

*بحث و نتیجه گیری.

*منابع.

مراحل انجام کار:

1- انتخاب موضوع با توجه به سوال ذهنی خودمان .

2- انتخاب کلمات کلیدی برای جست و جو در مورد موضوع انتخابی.

3- در پایگاه های داده ی خارجی مثل گوگل اسکالرو…. و پایگاه های داده داخلی مثل ایرانداک و …. جست و جوی موضوع را با توجه به کلمات کلیدی مربوطه انجام میدهیم.

4-بعد از انتخاب مقالات مرتبط با موضوع خودمان ، شروع به خواندن چکیده ی مقالات می کنیم و در صورت نیاز خواندن مواردی از مقاله که لازم است را انجام می دهیم.

نکته ی مهم: کلمات کلیدی که با توجه به آنها جست و جو را انجام داده ایم و همچنین پایگاه های داده ای که مقالات را از داخل آنها انتخاب کرده ایم را  یادداشت و نگهداری می کنیم.

5-بعد از خواندن چکیده، جدولی مطابق زیر ایجاد و آن را کامل می کنیم

نام نویسندگان

عنوان تحقیق

جامعه آماری

ابزار تحقیق

سال تحقیق

پروتکل اجرایی(مقالات تجربی)

نتیجه گیری

6-منابع مقالات را استخراج و آنها را یادداشت و نگهداری می کنیم.

7-مقالات را غربالگری کرده و بر طبق فلوچارتی مشخص مقالات نهایی را انتخاب می کنیم. چند گزینه برای غربالگری مقالات در زیر آورده شده است:

 

حذف مقالات اضافی،

مشخص کردن تعداد مقالات فارسی و لاتین،

مشخص کردن تعداد کل مقالاتی که پیدا کردیم،

حذف مقالات تکراری،

مشخص کردن مقالات کنفرانسی،

مشخص کردن مقالات همایشی،

مشخص کردن مقالاتی که به متن کامل آنها دسترسی داشتیم،

دسته بندی مقالات بر اساس سال چاپ،

انتخاب مقالات با نمونه های مشترک،

دسته بندی مقالات با عارضه یا تمرین مشترک،

تفکیک کتاب ها از مقالات،

تفکیک مقالات بر اساس نتایج یکسان و متفاوت.


 

8- بعد از مطالعه کامل چکیده و موارد مورد نیاز، باید مقدمه ی  مقاله مروری خودمان را بنویسیم.

مقدمه مقاله ی مروری ترکیب بیان مساله و اهمیت و ضرورت تحقیق است. در مقدمه ابتدا کلیات مساله ی مورد نظر را باز می کنیم( مثلا در مورد مقالات طب ورزشی جامعه مربوطه را مشخص کرده؟ عارضه را توضیح می دهیم و عوراض مربوط به عارضه را باز می کنیم، سپس در مورد مداخله ی تمرینی که برای رفع عارضه یا پیشگیری از عارضه انجام شده است توضیح می دهیم و کلیه ی مزایا و کاربردهای آن را توضیح می دهیم. بعد از نوشتن موارد بالا حدود یک صفحه  در مورد تحقیقاتی که پیرو موضوع مقاله ی مروری  ما انجام شده است می نویسیم که مداخله ی تمرینی را روی عارضه اثبات کرده اند( تعداد مقالات : فارسی 3 یا 4 عدد، لاتین نیز به همین اندازه)، در نهایت به یک جمع بندی دقیق رسیده و سوال تحقیق خود را بیان می کنیم.

9-بعد از مقدمه نوبت به نوشتن روش تحقیق است ، شروع نوشتن با استفاده از کلید واژه هایی است که در جست و جوی مقالات استفاده کرده ایم سپس فلوچارت غربالگری مقالات را در این قسمت وارد می کنیم.

10- در بخش یافته ها، جدولی که از چکیده ی مقالات استخراج کرده ایم را در این قسمت وارد می کنیم.

11- مرحله ی آخر بحث و نتیجه گیری می باشد. در این مرحله با توجه به تحقیقات انجام شده یافته ها را دسته بندی کرده و سپس به دنبال تحقیقاتی هستیم که به نتایج یکسانی رسیده اند و سپس آنها را باز  و با یکدیگر مقایسه می کنیم مثلا نام نویسنده 1 و همکاران در سال 2012 به نتیجه ی خاصی رسیدن و نام نویسنده 2 و همکاران در سال 2018 به نتیجه ی مشابهی با نویسنده  1 رسیده اند. در بخش بحث و نتیجه گیری به سوال بیان مساله ی خودمان پاسخ می دهیم..

12-در نهایت منابع مقالات را ذکر می کنیم.

مقاله مروریopen image

👈برای دیدن نمونه مقاله مروری اینجا کلیک کنید.👉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.