کرونا ، آموزش و پرورش

کرونا ، آموزش و پرورش

 

با com01 همراه باشید…😊🌹👇

مخاطب گرامی :
تمامی محتوای موجود در این وب سایت از طریق ترجمه مقالات علمی ، رجوع به وب سایت های اصلی ، پژوهش ، نظرات و درخواست های کاربران گرامی هم چنین تجربه مدیران وب سایت برنامه ریزی و تولید شده است . در صورت استفاده از محتوای موجود در این وب سایت حتما نام منبع یا :

www.com01.ir

را قید نمائید . فضای اینترنت در کشور ایران لبالب پر است از حجمه محتواهای کپی شده ، بیایید ما آغازگر عصری جدید باشیم که در آن حقوق مادی و معنوی تولید کننده اثر محفوظ است . یادمان باشد شاید با یک خط کپی کردن و یا یک قطعه ویدئو کارمان راه بیفتد اما حق الناسی که بر گردنمان سنگینی می کند را مد نظر داشته باشیم…

آموزش از راه دور

با سلام خدمت تمامی مخاطبان عزیز تیم کام صفر و یک


در آغازین کلماتی که از مغز به سوی انگشتان جاریست ، ابتدا آرزوی سلامتی برای یکایک شما بزرگواران را از خداوند منان خواستارم . همانطور که مستحضر هستید از اسفند ماه سال پیش تقریبا تمامی عزیزان درگیر ویروس کرونا هستند و جسته گریخته تاثیرات این میهمان ناخواسته در زندگی ما به چشم می خورد . باید اینرا بدانیم که ورود این سوگلی چینی به کشورمان فواید و مضرات زیادی را به همراه داشته است (البته که غم از دست دادن عزیزان بسیار سنگین و دشوار است ) ؛ ما نیز فارغ از سایر موارد به بحث آموزش پرداخته و قصد داریم افق پیشروی فراگیران و اساتید را به نوعی از حاله ابهام بیرون آورده و جامه عمل بپوشانیم . از آغازین روزهای کرونا کمتر کسی فکر می کرد که یک ویروس چنین تاثیری در زندگی روزمره آدمیان داشته باشد . به نوعی می توان گفت از صفر تا صد زندگی همه ما تغییر یافته است بگذارید با مثالی آنرا واضح تر و در رابطه با امر آموزش بیان نمائیم . تا چند ماه قبل براحتی دانش آموزان بدون دغدغه در ساعاتی معین در آموزشگاه حاضر شده و پس از مراسم آغازین ، به کلاس های خود رفته و منتظر استاد بودند.سپس استاد می آمد و دروس مربو ط به کلاس را آموزش می داد ( در این بین اصلا دانش آموزان نگران تمیزی نیمکت یا صندلی و پیرامون خود نبودند ، کسی از جویدن ته مداد چوبی ابایی نداشت ، همشاگردی مانند وصله تن در نزدیک ما می نشست و… ) اما امروز دیگر چنین نیست و کار به جایی رسیده است که افراد یک خانواده برای سلامت سایر اعضا ، پس از حضور در مکان های شلوغ و پر خطر اقدام به خود قرنطینگی و رعایت پروتکل های بازدارنده دارند . در چنین شرایطی پر واضح است که تعداد متقاضیان آموزش از راه دور بالا رفته و به طبع آن آموزشگاه ها و مراکز آموزشی دچار کمبود نقدینگی می شوند که مسبب آن کسرت اعضا فراگیر می باشد . پس در چنین شرایطی افراد باید بتوانند راهکاری هوشمندانه را اتخاذ نمایند تا هم مدرس به منبع درآمدی خود دسترسی داشته باشد و هم فراگیر بتواند از پروسه زمانی آموزش عقب نیافتد . راهکار چنین مسئله ای خیلی راحت است ( آموزش از راه دور یا distance-education ) در مطالب بعدی راجع به تاریخچه آموزش از راه دور در کشورهای دیگر و هم چنین ایران ، مزایا و معایب این روش آموزشی با یکدیگر به بحث و تبادل نظر می پردازیم . اما بهتر است در مورد روش های اموزش از راه دور ابتدا شروع کنیم :

بسته های آموزشی در قالب کتاب ، جزوه ، فایل های صوتی و تصویری که به شکل یک پک آموزشی ارائه می شود

شبکه های مجازی مانند : فیسبوک ، توئیتر ، لینکداین ، پینترست و…

سایت شخصی مدرس

نرم افزارهای کلاس مجازی

وب کنفرانس

آموزش مجازی و… .

این موارد مستقیم یا غیر مستقیم بر کاهش هزینه و افزایش درآمد تاثیر گذاشته که به نوعی باعث افزایش نرخ بازگشت سرمایه می شود و این خود سبب می گردد تا افراد رقبت بیشتری برای آموزش از راه دور داشته باشند . بررسی های چندین ساله نشان از رشد مخاطبان آموزش از راه دور دارد . البته بدیهی است که افراد باید کمی حوصله به خرج داده و دانش خود را در رابطه با کار با کامپیوتر بالا ببرند . ما در اینجا قصد داریم فرصت ها و تهدید های پیش آمده که کرونا در امر آموزش و پرورش رقم زده است را با یکدیگر بررسی نمائیم (تمامی مطالبی که در زیر بیان می شود مرتبط با آموزش الکترونیکی یا همان آموزش مجازی می باشد که با کلیک بر روی این قسمت می توانید به ان دسترسی داشته باشید) :

 

معلم،مدرس،استاد :

فرصت ها :

  1. برای این قشر زحمت کش به نوعی هم فرصت فراهم شده است و هم تهدید ، چرا که اگر مدرس دانش خود را بروز ننماید براحتی از گردونه رقابت به خارج از جو زمین پرتاب می شود !!! یعنی الان طوری شده که فرد باید بتواند با موبایل ، تبلت ، کامپیوتر یا هر وسیله ای که فکر می کند می تواند در بح آموزش مفید باشد ، به تدریس بپردازد و خدماتی که سابق انجام می داده است را اکنون به روشی بروز تر به مخاطبان ارائه دهد . مانند اینکه بتواند نیم ساعت در رابطه با موضوعی تدریس داشته باشد ( آنهم صوتی یا تصویری ) ، یا آنکه پشت میز خود نشسته و در یک کلاس مجازی مانند کلاس های فیزیکی قبل از کرونا براحتی تدریس نماییم و سئوالات فراگیران را جواب دهد و… یا آنکه در حین اینکه مشغول فعالیت های روزمره خود هستیم از طریق ضبط یک فایل صوتی مطالب را برای کلاس خود آماده کنیم .

2. برای مدرسین فرصتی ایجاد شده است تا بتوانند بدون دغدغه سر و صدای دانش آموزان ، آشوب های کلاس درس و… در فضای مجازی مطالب خود را تدریس نمایند و کافی است فردی که در کلاس مجازی دنبال خودشیرینی و یا پر حرفی می باشد را از طریق مدیریت کلاس قطع صدا و یا قطع ویدئو نماییم . به همین دلیل نظارت بر کلاس درس در حالت کلاس مجازی بسیار راحت تر از کلاس های فیزیکی سنتی می باشد .

3. در کلاس مجازی به دلیل استفاده از گرافیک و رنگ و لعاب بوجود آمده بازدهی آموزش ها نیز بالاتر می باشد .

4. مدرس نیازی به رفت وآمد ، هزینه رفت و آمد و مخاطراتی همچون تصادفات را ندارد .

5. برای آموزش از راه دور نیازی به تجیزات خاصی نیست و با لوازم دم دستی که داریم می توان اینکار را انجام داد .

6. مدرس در رابطه با افراد خجالتی و منزوی براحتی می تواند آنها را به کار گرفته و تعامل انها را داشته باشد .

7. در آموزش از راه دور محیط مشابه کلاس فیزیکی سنتی بوده و مدرس می تواند افراد حاضر و غایب را مشاهده کند .

8. مدرس راحت به کارهای دیگر خود رسیدگی می کند و از نظر زمان با دست بازتر رفتار می نماید.

9. برخی فرصت های آموزش از راه دور آنقدر زیاد هستند که در حدود این کلاس نیم گنجد مانند اینکه : در محیط کلاس مجازی مانند کلاس های درس فیزیکی سنتی ما شاهد تخته کار یا همان whiteboard هستیم که این نیز یکی از امکانات منحصر به فرد کلاس مجازی می باشد .

 

تهدید ها :

شاید به نوعی بتوان مهمترین تهدید کرونا برای مدرسین را این گزینه دانست که فرد باید برای کسب درآمد ، هنرجو جذب نماید . پس از این گزینه مهم ترین مورد این هست که معمولا مدرسین سالمند کمتر از این نوع آموزش استقبال می نمایند که لازم است هم خود فرد کمی دست به کار شود و دانش کامپیوتر را فرابگیرد و هم اینکه از طرفی هنرجویان مور اعتماد ، مدرس را در این راه حمایت و پشتیبانی نمایند تا وی براحتی خود را با جهان کامپیوتر و اینترنت بروز نماید .

 

دانش آموز،دانشجو و… :

فرصت ها :

  1. شاید به نوعی بهترین رخداد کرونا برای محصلین ابتدا متوجه والیدن آنها باشد .چرا که دیگر نگران رفت و آمد فرزندان خود نبوده و از طرفی هزینه رفت و آمد عزیزان محصل به صفر رسیده است وبماند که نگرانی دیر یا زود امدن ، تصادفات و آسیب های اجتماعی تقریبا منتفی است و آنهم به این دلیل است که دانش آموز یا دانشجو براحتی در منزل مشغول فراگیری می باشد .

2. دیگر نیازی نیست پشت میز و نیمکت های چوبی یا فلزی بنشینند و با خستگی و کسالت کلاس را به انتها برسانیم . شاید یکی از کسالت آور ترین لحظات زمان هایی باشد که بدن فرد هنرجو از بار مطالب و خشکی سطحی که روی آن نشسته است خسته شده باشد و اصلا مطالب درسی را گوش نمی کند و فطق به فکر خروج از در کلاس است .

3. آنهایی که اندکی خجالتی هستند در فضای مجازی راحت تر با دیگران تعامل دارند و اصطلاحا ترس چشم در چشم شدن از بین رفته است .

4. فراگیر به منابع بیشتری دسترسی دارد و در آموزش از راه دور می تواند با طرح سئوال از طریق متن ، صوت و یا ویدئو جواب خود را از مدرس دریافت نماید .

5. آموزش الکترونیک جذاب تر ، پر رنگ و لعاب تر بوده که خود کیفیت بالاتری از آموزش را رقم می زند و فرد کلاس را با حالی خوش ترک می نماید .

6.در برخی روش ها مانند کلاس مجازی هنرجو مانند کلاس های درس فیزیکی سنتی سایر هنرجویان را می بیند و حتی می تواند با آنها گفتگوی دو نفره یا گروهی داشته باشد .

7. از طرفی فراگیر می تواند آموزش الکترونیک را ذخیره نماید و خبر خوب این هست که اگر کسی مطلبی را متوجه نشد براحتی چندین بار کلاس مجازی را مجدد بررسی می نماید .

8. آموزش مجازی به طور کلی به صرفه تر از کلاس های فیزیکی سنتی می باشد .

9. در اینگونه کلاس ها پیش قدم شدن در جوابدهی به سئوالات مطرح شده باشور و شوق بیشتری دنبال می شود .

10. شرکت در کلاس های آموزش از راه دور موجب ارتقا مهارت کار با کامپیوتر می گردد که در عصر کنونی بسیار حائز اهمیت است .

11. برای شرکت در چنین کلاس هایی نیاز به تکنولوژی و تجیزات خاصی نیست .

12. فضای مجازی محیطی را فراهم کرده است که انگیزه خواندن ، نوشتن و مشارکت فعالانه افراد را بالا می برد .

13. افراد بد خط همواره نگران مسخره کردن سایر همکلاسی ها هستند یا آنکه اگر کسی چیزی به آنها نگوید نیز ، خود آنها به خاطر اینکه بد خط هستند از حضور فعال و مشارکت در مباحث درسی شانه خالی می کنند . اما در فضای مجازی براحتی فرد می تواند با دست بردن به سمت کلید های صفحه کلید مطالب خود را تایپ کند و حتی از نرم افزارهای خوشنویسی بهره مند شود .

14. با توجه به سرعت پایین اینترنت در ایران ، هنرجویان در این روش آموزشی دیگر نگران سرعت اینترنت نمی باشند .

15. اگر والدین و دانش آموز کمی کوشش نمایند می توانند از زمان خود به درستی استفاده کرده و شاهد اتلاف وقت نباشیم و به جای اینکه وقت دانش آموز و والدین وی در رفت و آمد های طولانی تلف شود ، فرد براحتی در منزل خود در حال کسب علم و دانش می باشد .

16. شاید بارزترین فایده سیستم کلاس مجازی این باشد که افراد دور افتاده نیز می توانند براحتی با مدرس و محتوای آموزشی در ارتباط باشند مثلا فردی که می خواهد از روستای فرهادگرد با مدرسی از مشهد یا حتی تهران در ارتباط باشد و محتوای آموزشی را فراگیرد براحتی با یک تماس و شرکت در کلاس مجازی این امر را با کمترین هزینه و بدون نیاز به رفت و آمد و صرف زمان اضافی که باعث عقب افتادن از کارهای مختص روستا می شود ، به کسب علم و دانش بپردازد ( البته پر مسلم است که برخی روستاها و مناطق دور افتاده ما نمی توانند با این گردونه پر سرعت تغییرات ، هماهنگ شوند و این هم به دلیل نبود زیر ساخت های لازم و کمبود منابع مالی و تجهیزات لازم برای شرکت در کلاس مجازی می باشد که امید داریم بتوان در این راه نیز تا آینده ای نزدیک گام هایی مثبت برداشت و افراد کم توان مالی را نیز با بحث شیرین علم و دانش آشنا نمود و یا روستاییان شریف را در کنار فعالیت های دامداری و… بتوان به مدارج عالی علمی رساند ) .

 

تهدیدها :

  1. فقط به افراد و وب سایت های مورد اعتماد اتکا کنید .

2. بهتر است والدین و فراگیران عزیز قبل از ورود به فضای مجازی مطلب هشدار این فضا مجازی است و دستورالعمل های پلیس فتا ( پلیس فضای مجازی ایران ) را حتما بخوانید .

کلاس های آموزش از راه دور که با رویکردی مجازی یا اصطلاحا الکترونیک اجرا می شود فرصت های بیشماری برای فراگیران دارد که در این بحث به تعدادی از آنها اشاره گردید . نکته مهم این است که ما به عنوان افرادی که از چنین تکنولوژی استفاده می نمایند ابتدا قدر آن را دانسته و تلاش و کوشش خود را در جهت پیشبرد اهداف درسی به کار گیریم و پس از آن سعی کنیم تا چنین روشی را آنقدر پشتیبانی نمائیم تا به یک امر روزمره تبدیل شود و فقط در زمان های بحران به سراغ آن نرویم ( یادمان رفت بگوییم که با آموزش از راه دور الکترونیکی شما در جهت حفاظت از محیط زیست نیز قدم بر می دارید و که این خود باعث کاهش آلودگی هوا می شود )

این مطلب مقدمه ای بود تا در اینده ای نزدیک به سراغ آموزش مجازی برویم و از صفر تا صد این مبحث را با یکدیگر دنبال نمائیم. خوشحال می شویم که با درج نظرات و تجارب خود در رابطه با آموزش مجازی ما را در جهت بهبود مطالب و آموزش ها ، یاری نمائید .

 

منابع و مطالب مرتبط :

e content …..محتوای الکترونیک چیست؟

تولید محتوای آموزشی

محتوای آموزشی چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.