فایل PDF و Word کتاب ارزیابی و درمان عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا، ترجمه مهدی قیطاسی-فصل چهارم

فایل PDF  و Word کتاب ارزیابی و درمان عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا ( ترجمه مهدی قیطاسی)-فصل چهارم

با com01 همراه باشید…🙂🌷👇

👈Com01 در قالب یک تیم مشغول به انجام کلیه امور مربوط به تولید محتوا است.👉

هدف com01 ایجاد راحتی و در دسترس قرار دادن محتواهای مورد نیاز برای کاربران است، همچنین com01 در حال تلاش برای فرهنگ سازی محافظت از محیط زیست است و با تولید کتاب های الکترونیکی و اندرویدی سعی دارد تا قدم کوچکی در این راستا بردارد.

👈فایل PDF مربوطه ، مربوط به کتاب ارزیابی و درمان عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا “ترجمه دکتر مهدی قیطاسی” است.👉

 این فایل که کلیه موارد نوشته شده در فصل 4 این کتاب را شامل می شود ، و بدون هیچ کم و کاستی از مطالب کتاب اصلی نوشته شده است.

بخشی از کتاب👇

فصل چهارم

بخش اول: اصول علمی عدم تعادل عضلانی

فصل 4: پاتومکانیک های درد اسکلتی عضلانی و عدم تعادل عضلانی

  1. آسیب شناسی درد اسکلتی-عضلانی
  2. پاتومکانیک های عدم تعادل عضلانی
  3. دلیل سفتی و ضعف عضله
  4. طبقه بندی جاندا از الگوهای عدم تعادل عضلانی
  5. خلاصه

جاندا معتقد بود که درد تنها راهی است که دستگاه اسکلتی عضلانی بوسیله آن می تواند از خود حفاظت کند. همان طور که در فصول قبلی گفته شده است. در پاتولوژی عملکردی دستگاه حسی حرکتی، به اهمیت بررسی دیسفانکشن نسبت به جراحت های ساختاری اشاره شده است. درد اسکلتی عضلانی مزمن اغلب از یک پاتولوژی عملکردی به همراه التهاب ساختاری ناشی از آن به وجود می آید. جاندا بیان کرد که جراحت های ساختاری به ندرت خود باعث درد می شوند؛ در مقابل، فرآیندهای التهابی اطراف جراحت ساختاری باعث بروز درد می شوند. اغلب، محل درد، دلیل درد نیست؛ متاسفانه، برخی درمانگران به جای دلیل درد (عملکرد) بر ناحیه درد مزمن (ساختار) تمرکز می کنند. درک پاتولوژی عملکردی درمانگران را مجبور می کند تا راهکار خود را برای مدیریت درد اسکلتی عضلانی مزمن را مجددا مورد ارزیابی قرار دهند.

این فصل با یادآوری پاتولوژی درد اسکلتی عضلانی شروع می شود. در ادامه پاتومکانیک های عدم تعادل عضلات به همراه بحث در مورد دستگاه های عضلانی تونیک و فازیک و الگوهای حرکتی غلط ارائه می گردند. سپس دلایل احتمالی سفتی و ضعف عضله توضیح داده می شود و با طبقه بندی سندروم های عدم تعادل عضلانی جاندا نتیجه گیری می گردد.

پاتولوژی درد اسکلتی عضلانی

بیماران دارای درد اسکلتی عضلانی مزمن بعد از یک دوره زمانی که یک پاتولوژی محیطی[1] به طور طبیعی برطرف شده باشد، همواره درد را تجربه می کنند. این درد مداوم[2] بیانگر یک درونداد محیطی مداوم[3] است. این بیماران همچنین تغییر پردازش درد در دستگاه عصبی مرکزی را از خود نشان می دهند. شواهدی دال بر تاثیر مرکزی درد بر دستگاه عصبی مرکزی در پدیده مرکزی شدن درد[4] دیده شده است، که اغلب در بیماران دارای درد مزمن رخ می دهد. محرک درد می تواند حساسیت به درک مرکزی درد را تغییر داده و همچنین قادر است پیام آوران را در سطوح مختلف تغییر دهند. کوراتولو و همکاران[5] (2001) حساسیت بیش از حد مرکزی شده[6] به درد را در بیماران با دزد مزمن گردن ناشی از حرکت شلاقی[7] گردن نشان دادند. آن ها پائین آمدن آستانه های درد در نواحی سالک بدن را بدون توجه به نوع درونداد دردناک[8] یافتند.

می توان از یک الگومتر[9] (وسیله ای برای اندزه گیری حساسیت فرد به دردی که توسط فشار ایجاد می گردد ) ساده برای اندازه گیری پاسخ بیمار به فشار دردناک استفاده نمود که با اندازه گیری آستانه تشخیص درد فشاری[10] (PPDT) حاصل می شود؛ آستانه پایین تر به معنی حساسیت بیشتر به فشار دردناک است. تغییرات در آستانه تشخیص درد فشاری چه در محل درد و چه هر جایی دیگر از بدن نشانگر تغییر پردازش درد در دستگاه عصبی مرکزی است. بیماران با درد اسکلتی عضلانی مزمن در فیبروزمیالژیا[11] (اف ام؛ گریسلی و همکاران2002) و درد کمر (گیسک و همکاران2004؛ گیسبرخت و باتی 2005) تغییر پردازش درد در کل بدن را از خود نشان دادند.

شواهد بیشتر در مورد تاثیر پذیری دستگاه عصبی مرکزی از درد اسکلتی عضلانی مزمن حاصل از این یافته است که دیسفانکشن عضله اغلب هم در سمت دارای علائم بیماری[12] و هم در سمت مقابل اتفاق می افتد (بولاک ساکستون، جاندا، و بولاک[13] 1994 ؛ کولز و همکاران[14] 2003؛ رو و همکاران[15] 2000؛ وادسورث و بولاک ساکستون[16] 1997؛ رویتیس و هاستون[17] 1994). این یافته به وسیله مطالعات تجربی در مورد درد که نشان دهنده کنترل دستگاه عصبی مرکزی از درد مزمن می باشند، تائید می گردد (ارویلها و همکاران[18] 2005؛ فالا، فارینا و گراون-نیسلن[19] 2007؛ گراون نیسلن، اسونسون و اَرندت نیلسن[20] 1997). در نتیجه درمانگران باید عدم تعادل عضلانی مزمن و درد اسکلتی عضلانی مزمن را به عنوان یک دیسفانکشن حسی حرکتی عمومی ارزیابی و درمان نمایند.

[1] .Peripheral Pathology [2] .Persistent Pain [3] .Persistent Peripheral Input [4] .Pain Centralization [5] .Curatolo and Colleagues [6] .Centralized  Hypersensitivity Pain [7] .Whiplash [8] .Nociceptive Input [9] .Algometer [10] .Pressure Pain Detection Threshold  (PPDT) [11] .Fibromyalgia [12] .Symptomatic Side [13] .Bullock-Saxton, Janda, and Bullock [14] .Cools [15] . Roe [16] . Wadsworth and Bullock Saxton [17] . Wojtys and Huston [18] . Ervilha [19] . Farina, and Graven-Nielsen [20] . Graven-Nielsen, Svensson, and Arendt-Nielsen

برای دانلود فصل چهارم کتاب ارزیابی و عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا  (PDF)روی دکمه زیر کلیک کنید.

تعداد صفحات :19  / حجم فایل : 1.24MB

 

برای دانلود فصل چهارم کتاب ارزیابی و عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا  (Word)روی دکمه زیر کلیک کنید.

تعداد صفحات :19  / حجم فایل : 608KB

رمز فایل : com01.ir

👈در صورت دریافت نکردن لینک دانلود یا بروز مشکل برای دانلود فایل مربوطه پس از خرید، حتما با  شماره های زیر از طریق واتس آپ، تلگرام و یا پیامک در ارتباط باشید. پاسخگوی تماس تلفنی نیستیم. با تشکر 👇

09336108106

09388121612

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.