فایل PDF و Word کتاب ارزیابی و درمان عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا، ترجمه مهدی قیطاسی-فصل ششم

فایل PDF  و Word کتاب ارزیابی و درمان عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا ( ترجمه مهدی قیطاسی)-فصل ششم

با com01 همراه باشید…🙂🌷👇

👈Com01 در قالب یک تیم مشغول به انجام کلیه امور مربوط به تولید محتوا است.👉

هدف com01 ایجاد راحتی و در دسترس قرار دادن محتواهای مورد نیاز برای کاربران است، همچنین com01 در حال تلاش برای فرهنگ سازی محافظت از محیط زیست است و با تولید کتاب های الکترونیکی و اندرویدی سعی دارد تا قدم کوچکی در این راستا بردارد.

👈فایل PDF مربوطه ، مربوط به کتاب ارزیابی و درمان عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا “ترجمه دکتر مهدی قیطاسی” است.👉

 این فایل که کلیه موارد نوشته شده در فصل 6 این کتاب را شامل می شود ، و بدون هیچ کم و کاستی از مطالب کتاب اصلی نوشته شده است.

بخشی از کتاب👇

فصل ششم

فصل 6: ارزیابی الگوهای حرکتی

  1. الگوهای حرکتی پایه جاندا

  2. سایر آزمون های حرکتی، آزمون های مکمل جاندا

  3. آزمون های عضلانی دستی انتخابی

  4. خلاصه

آزمون های کلاسیک ارزیابی قدرت عضلانی شامل اعمال مقاومت در برابر حرکت مشخص عضله ای است که مورد ازمون قرار می گیرد .قدرت[عضله] در امتداد خط ساختاری[1] مبدا [سر ثابت] و انتهای عضله (سر‌متحرک) در مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. حرکت عملکردی[2] هرگز منفرد نیست زیرا همواره حرکت توسط چندین عضله به عنوان عضلات حرکت دهنده اصلی[3]، عضلات همکار[4] (سینرژی) یا عضلات ثابت کننده[5] ایجاد می‌شود که با یکدیگر هماهنگ می باشند. به علاوه، قدرت عملکردی[6] به فعال سازی بیشینه[7] نیاز ندارد، در مقابل شروع[8] و زمانبندی عضله[9] مهم تر است. بنابراین، آزمون دستی کلاسیک قدرت عضله[10] اطلاعات کافی و قابل اطمینانی را در مورد فراخوانی[11] تمامی عضلات درگیر در حرکت عملکردی فراهم نمی نماید.

هرچند آزمون دستی عضله (MMT)[12] ابزاری مهم است، چیزی بیشتر از تعیین میزان کمی ضعف عضله به درمانگران می دهد. عضلاتی که درآزمون دستی عضله قوی هستند ممکن است در واقع در زمان اجرای یک الگوی حرکتی هماهنگ شده[13] مهار شده باشند. از طرفی، عضلاتی که در آزمون دستی عضله ضعیف هستند ممکن است فقط مهار شده باشند. جاندا آن را فلجی عضلانی کاذب[14] نامید (جاندا ۱۹۸۹). او اظهار داشت که سه مشخصه در فلجی عضلانی کاذب وجود دارد: هیپوتونی (کاهش تون عضله)[15]، امتیاز ۴ از ۵ در آزمون دستیاری عضله و شروع تأخیری[16] یا عدم وجود فعالیت الکتریکی عضلانی (EMG)[17]. با توجه به نظر جاندا، تحلیل الگوی حرکت از بررسی درد در ارزیابی پاتولوژی های عملکردی قابل اطمینان تر است زیرا درد بسیار ذهنی[18] و درونی است. الگوی حرکت بلافاصله بعد از ارزیابی وضعیت بدنی مورد آزمایش قرار می‌گیرند، تا لمس یا تسهیل توسط درمانگر هیچ یک از الگوهای حرکتی را تحت تاثیر قرار ندهد. در زمان مشاهده الگوهای حرکت، درمانگر نه تنها باید بر قدرت حرکت تمرکز کند بلکه از آن مهم تر، باید بر توالی[19] و فعال سازی[20] تمامی عضلات همکار درگیر در حرکت متمرکز نماید. در این رابطه، شروع حرکت از مرحله پایانی یا تکمیل حرکت مهمتر است. درک کیفیت و کنترل الگوی حرکت[21] الزامی است، زیرا این ویژگی ها ممکن است منجر به ایجاد یا تداوم فشارهای (استرس ها) مضر و نامطلوب و ستون فقرات و سایر ساختارهای شود. الگوهای حرکت و فعال سازی به دلیل تغییر پذیری کنترل حرکتی منحصر به فرد هستند و در الگوهای خاص و غیر طبیعی قابل مشاهده است. این فصل بر شش الگوی حرکتی پایه[22] جاندا و آزمون‌های آنها تمرکز دارد؛ این آزمون‌ها اطلاعات ارزشمندی در ارتباط با استراتژی حرکتی ترجیحی بیمار برای درمانگر فراهم می‌کند.همچنین آزمون های حرکتی و آزمون های دستی عضلانی منتخب که مکمل آزمون های حرکتی پایه جاندا هستند نیز شرح داده می‌شوند.

الگوهای حرکتی پایه جاندا

جاندار ۶ الگوی حرکتی پایه را شناسایی نمود که اطلاعاتی کلی در مورد کیفیت و کنترل یک حرکت خاص در بیمار فراهم می آورند؛این حرکات،اساسی برای آزمون های الگوهای حرکتی اکستنشن ران[23]، ابداکشن ران[24]، دراز و نشست[25]، فلکشن گردن[26]، شنای سوئدی[27] و ابداکشن شانه[28] ایجاد می‌کنند. جاندا چندین رهنمود مهم  مختلف را حین ارزیابی این حرکات ارائه کرده است:

  • بیمار باید تا حد امکان برهنه باشد تا درمانگر بتواند تمامی بخش های بدن او را ببیند.

  • درمانگر باید حداقل دستورات کلامی را برای مشاهده الگوهای حرکتی ترجیحی بیمار ارائه کند.

  • درمانگر به هیچ وجه نباید بیمار را لمس کند، چون لمس می تواند تسهیل کننده باشد.

  • بیمار باید هر حرکت را آرام و طی سه کوشش اجرا نماید.

هر آزمون یک پاسخ حرکتی خاص دارد و همچنین دارای نشانگرهای بالینی[29] در پاتولوژی عملکردی است. اگر چه جاندا ترتیب فراخوانی این حرکات را علامت بالینی مهم دانسته است، اما بیان می کند الگوهای جبرانی[30] که حین این آزمون ها مشاهده می شوند، برای تشخیص با ارزش تر هستند. شروع حرکت مهمترین اطلاعات را در مورد کنترل حرکتی فراهم می کند (جاندا 1984؛ جاندا، فرانک، و لیبنسون 2007). درمانگر باید جهت مقایسه ، هر دو سمت راست و چپ را مشاهده نماید. لرزش عضله یا عضو به هنگام اجرای آزمون ها، یافته ای مثبت است، که ضعف یا خستگی را نشان می دهد. لازم نیست برخی از بیماران تمامی شش آزمون را در یک نوبت انجام دهند؛ درمانگر باید تصمیم بگیرد که براساس سابقه و تحلیل وضعیت بدنی کدام آزمون ها انجام شوند. جدول 1-6 نشانگرهای کلیدی آزمون های حرکتی را فهرست می کند.

[1] .Structural Lines [2] .Functional Movement [3] .Prime Movers [4] .Synergists [5] .Stabilizers [6] .Functonal Strength [7] .Maximal Activation [8] .Muscle Onset [9] .Muscle Timing [10] .Classic Manual Muscle Strength Testing [11] .Recruitment [12] .Manual Muscle Testing [13] .Coordinated Movement Pattern [14] .PseudoParesis [15] .Hypotonia [16] .Delayed Onset [17] .Absent EMG [18] .Subjective [19] .Sequencing [20] .Activation [21] .Movement Pattern [22] .Basic Movement Pattern [23] .Hip Extension [24] .Hip Adbuction [25] .Curl-up [26] .Cervical Flexion [27] .Push-up [28] .Shoulder Abduction [29] .Clinical Indication [30] .Compensatory Patterns

برای دانلود فصل ششم کتاب ارزیابی و عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا  (PDF)روی دکمه زیر کلیک کنید.

تعداد صفحات :22  / حجم فایل : 1.97MB

 

برای دانلود فصل ششم کتاب ارزیابی و عدم تعادل عضلانی-رویکرد جاندا  (Word)روی دکمه زیر کلیک کنید.

تعداد صفحات :22  / حجم فایل : 2.47MB

رمز فایل : com01.ir

👈در صورت دریافت نکردن لینک دانلود یا بروز مشکل برای دانلود فایل مربوطه پس از خرید، حتما با  شماره های زیر از طریق واتس آپ، تلگرام و یا پیامک در ارتباط باشید. پاسخگوی تماس تلفنی نیستیم. با تشکر 👇

09336108106

09388121612

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.